NewsOK: Oklahoma City News, Sports, Weather & Entertainment

High School Basketball: Classes 6A-2A State Scoreboard

High School

Class 6A Boys

Thursday’s Games

At Skiatook

Edmond North 54, Norman North 43

Putnam North 53, Owasso 51

Edmond Memorial 52, Broken Arrow 42

Del City 52, Edmond Santa Fe 36

Friday’s Games

At Skiatook

Edmond North vs. Edmond Memorial, late

Del City vs. Putnam North, late

Saturday’s Game

At Mabee Center

Championship, 8 p.m.

Thursday’s Late Games

EDMOND MEMORIAL 52, BROKEN ARROW 42

BA 17 3 6 16 — 42

EM 14 10 12 16 — 52

BA (14-8)—Tyler Pinder 21, Anthony Allen 6, George McCurdy 5, Jaiell Talley 4, Simon Blair 3, Aaron Johnson 2, Jared Barnes 1

EM (16-1)—JV Seat 21, Sean Pedulla 17, Gabe Seat 6, Tate Mazza 4, Keyshon Spotwood 4

DEL CITY 52, EDMOND SANTA FE 36

Ed. Santa Fe 6 3 6 21 — 36

Del City 12 11 8 21 — 52

ESF (15-8)—Colby Onyekuru 9, Talyn Shettron 9, Michael Reaves 7, Joe Adams 4, Lamonte Pulliam 3, Willie Watkins 2, Aidan Vaughn 2

DC (20-4)—Sherrod Davis 10, Keyondre Young 9, Terry McMorris 8, Damarious Vealy 7, Brandon Garrison 6, Javeon McCalister 5, LD Crutchfield 4, Jaedon Foreman 3, D’Kalen Godwn 1

Class 6A Girls

Thursday’s Games

At Sapulpa

Tulsa Union 43, Mustang 37

Bixby 61, Choctaw 39

Norman 53, Midwest City 40

Edmond North 60, Putnam North 50

Friday’s Games

At Sapulpa

Bixby 59, Edmond North 54

Norman 53, Tulsa Union 50

Saturday’s Game

At Mabee Center

Bixby vs. Norman, 11:30 a.m.

Class 5A Boys

Thursday’s Games

At Owasso

Carl Albert 2, Tulsa Rogers 0

Ardmore 65, Tulsa Memorial 59, OT

Sapulpa 73, Coweta 58

Lawton MacArthur 88, Shawnee 73

Friday’s Games

At Owasso

Carl Albert 70, Ardmore 54

Lawton Mac 86, Sapulpa 79

Saturday’s Game

At Mabee Center

Carl Albert vs. Lawton Mac, 2 p.m.

Class 5A Girls

Thursday’s Games

At Tulsa Memorial

Sapulpa 53, Shawnee 36

El Reno 42, Lawton Mac 40

Tahlequah 62, Carl Albert 47

Piedmont 46, McGuinness 29

Friday’s Games

At Tulsa Memorial

Tahlequah vs. Piedmont, late

Sapulpa vs. El Reno, late

Saturday’s Games

At Mabee Center

Championship, 5:30 p.m.

Class 4A Boys

Tuesday’s Games

At State Fair Arena

Heritage Hall 53, Holland Hall 51, OT

Tulsa Webster 56, Victory Christian 51

Wednesday’s Games

At State Fair Arena

Classen 49, Mount St. Mary 47

Kingfisher 46, Blanchard 34

Friday’s Games

At State Fair Arena

Kingfisher 58, Classen 33

Heritage Hall 74, Tulsa Webster 56

Saturday’s Games

At State Fair Arena

Kingfisher vs. Heritage Hall, 6 p.m.

Friday’s Games

KINGFISHER 58, CLASSEN SAS 33

Classen 8 6 7 12 — 33

Kingfisher 11 15 22 10 — 58

Classen (17-3)—Anthony Turner 15, Jeilen Toure 4, Camari Smiley 3, Jalani Doolin 3, Jeremiah Love 2, D.J. Norris 2, Elijah Green 2, Carlous Williams 2

Kingfisher (24-1)—Jarred Birdwell 14, Matthew Stone, Maverick Ridenour 12, Bijan Cortes 11, Cash Slezickey 2, Noah Schaefer 2, Mason Snider 2, Drake Friesen 1

HERITAGE HALL 74, TULSA WEBSTER 56

Heritage Hall 16 15 20 23 — 74

Tulsa Webster 12 9 16 19 — 56

Heritage Hall (21-5)—Kyle McLaughlin 18, Sebastian Perry 17, C.J. Smith 17, Trey Alexander 14, Melvin Swindle 6, Ethan Franks 2

Tulsa Webster (16-7)—Anthony Pritchard 17, Isaiah Sanders 14, Jeremiah Barnes 12, Martwon Tayor 8, Tray Davis 5

Class 4A Girls

Tuesday’s Games

At State Fair Arena

Tuttle 54, Holland Hall 50

Anadarko 57, Grove 35

Weatherford 48, Verdigris 29

Fort Gibson 39, Classen 29

Thursday’s Games

At State Fair Arena

Fort Gibson 62, Weatherford 48

Tuttle 40, Anadarko 37

Saturday’s Game

At State Fair Arena

Fort Gibson vs. Tuttle, Noon

Thursday’s Late Games

FORT GIBSON 62, WEATHERFORD 48

Weatherford 7 15 12 14 — 48

Fort Gibson 15 15 18 14 — 62

Weatherford (23-5)—Jordan Hoffman 15, Hunter Bayless 10, Ashlyn Sage 10, Meliah Brown 9, Kaen Daniel 2, Peyton Foster 2

Fort Gibson (22-3)—Kynzi London 22, Jordan Gann 16, Jenna Whiteley 12, Reese Webb 7, Lexie Foutch 3, Graci Shieldnight 2

TUTTLE 40, ANADARKO 37

Anadarko 7 11 16 3 — 37

Tuttle 9 9 14 8 — 40

Anadarko (23-2)—Lexi Foreman 16, Kaylee Borden 8, Tarrin Tyler 8, Layni Zinn 4, Libbi Zinn 1

Tuttle (24-3)—Landry Allen 23, Madi Surber 8, Hadley Periman 4, Allie Rehl 3, Shayla Wilson 2

Class 3A Boys

Thursday’s Games

At Yukon

Hugo 51, Marlow 31

Crossings Christian 64, Westville 55

Community Chr. 53, Eufaula 32

Beggs 42, Alva 32

Friday’s Games

At State Fair Arena

Community Christian vs. Beggs, late

Crossings Christian vs. Hugo, late

Saturday’s Game

At State Fair Arena

Championship, 2 p.m.

Thursday’s Late Games

COMMUNITY CHR. 53, EUFAULA 32

Community 10 10 14 16 — 53

Eufaula 4 8 9 11 — 32

Community Chr. (22-3)—Jack Cole 15, Bai Jobe 10, Collin Bond 8, Cade Bond 7, Jedediah Fuller 6, Josh Martin 4, Colby Dysinger 3.

Eufaula (13-5)—Nick Jones 13, Alex Parish 10, Khelil Deere 5, Jacob Fitzer 2, Justis James 2.

BEGGS 42, ALVA 32

Beggs 12 10 6 20 — 42

Alva 14 5 6 13 — 32

Beggs (18-2)—Kendal Daniels 16, Trey Gaines 11, Kyron Grayson 5, Jameson Ross 4, Blake Gomez 3, Kaden Stanton 3.

Alva (18-11)—Braden Hofen 9, Kyler Penco 8, Austin Reed 6, Jackson Feely 5, Daylon Malone 2, Jaxon Jones 2.

Class 3A Girls

Wednesday’s Games

At State Fair Arena

Roland 64, Valliant 25

Kellyville 58, Kingston 52

Lincoln Christian 45, Perry 43

Jones 66, Hugo 33

Friday’s Games

At Noble

Lincoln Christian vs. Jones, late

Roland vs. Kellyville, late

Saturday’s Game

At State Fair Arena

Championship, 8 p.m.

Class 2A Boys

Thursday’s Games

At State Fair Arena

Dale 61, Morrison 60

Howe 47, Cashion 37

Oklahoma Union 58, Pawnee 55

Wewoka 68, Hooker 57

Friday’s Games

At Yukon

Oklahoma Union vs. Wewoka, late

Dale vs. Howe, late

Saturday’s Game

At State Fair Arena

Championship, 4 p.m.

Class 2A Girls

Thursday’s Games

At Noble

Latta 56, Amber-Pocasset 34

Howe 56, Pocola 47

Silo 63, Hartshorne 62

Dale 46, Hooker 29

Friday’s Games

At State Fair Arena

Silo 49, Dale 48

Howe 41, Latta 38

Saturday’s Game

At State Fair Arena

Silo vs. Howe, 10 a.m.

Friday’s Games

SILO 49, DALE 48

Silo 8 16 12 13 — 49

Dale 16 9 14 9 — 48

Silo (23-3)—Tiani Ellison 20, Bradi Harman 14, Cassidy Harman 8, Shaylin Midgley 5, Lexi McDonald 2

Dale (22-4)—Makenzie Gill 13, Brooklyn Rutland 10, Elaine Witt 6, Faith Wright 5, Danyn Lang 4, Addison Bell 3 Emilia Idleman 3, Justyce Shirey 2, Team 2

HOWE 41, LATTA 38

Howe 11 9 10 11 — 41

Latta 12 7 12 7 — 38

Howe (23-2)—Shiloh Fletcher 13, Kalan Nye 11, Makayla Twyman 6, Caitlyn Stacy 5, Raelyn Delt 3, Maddie Ramsey 3

Latta (22-3)—Triniti Contanny 15, Taryn Batteron 13, Carson Dean 7, Jaylee Willis 3

Thursday’s Late Games

SILO 63, HARTSHORNE 62

Silo 16 16 15 17 — 63

Hartshorne 9 17 18 18 — 62

Silo (22-3)—Cassidy Harman 23, Presley McKnight 17, Tiani Ellison 15, Bradi Harman 4, Shaylin Midgley 4

Hartshorne (18-3)—Ashton Hackler 24, Jaylee Moore 15, Courtnee Sensibaugh 12, Alanna Williams 5, Taylor Stufflebean 4, Trinity Wood 2.

DALE 46, HOOKER 29

Hooker 5 6 13 5 — 29

Dale 19 15 7 5 — 46

Hooker (20-4)—Hollie Stalder 12, Morgan Maloney 7, Heidi Rodriguez 5, Mady Swayze 5

Dale (22-3)—Elaine Witt 14, Brooklyn Rutland 14, Faith Wright 11, Emilia Idleman 5, Makenzie Gill 2

Comments