NewsOK: Oklahoma City News, Sports, Weather & Entertainment

High School Basketball: Classes 6A-2A State Tournaments

Class 6A Boys

Thursday’s Games

At Skiatook

Edmond North 54, Norman North 43

Putnam North 53, Owasso 51

Edmond Memorial vs. Broken Arrow, late

Del City vs. Edmond Santa Fe, late

Friday’s Games

At Skiatook

Edmond North vs. Edmond Memorial-Broken Arrow winner, 6:30 p.m.

Del City-Edmond Santa Fe winner vs. Putnam North, 8:30 p.m.

Saturday’s Game

At Mabee Center

Championship, 8 p.m.

Thursday’s Games

EDMOND NORTH 54, NORMAN NORTH 43

Edmond North 9 9 19 17 — 54

Norman North 10 12 9 12 — 43

EN (19-5)—Dylan Warlick 19, Abraham Aghasedo 10, Josh Price 6, Joell Wilson 6, TJ Strong 5, Dalante Shannon 4, Cameron Lee 2, Sam Walker 2

NN (18-5)—Caelin Hearne 16, Jaylon White 14, Kayden Carter 4, Nathan Lancaster 3, Jacob Yohn 3, Aiden Walker 2, Clay Horning 1

PUTNAM NORTH 53, OWASSO 51

Owasso 20 3 15 13 — 51

Putnam North 14 11 14 14 — 53

Owasso (17-4)—Caden Fry 20, Kyler Mann 15, Trenton Ellison 12, Bryce Journee 2, Aaron Potter 2

PCN (13-3)—Josh Nwankwo 26, Kole Johnson 11, Jeff Nwankwo 9, Camren Hunt 4, Jonathan Tonkumoh 3

Class 6A Girls

Thursday’s Games

At Sapulpa

Tulsa Union 43, Mustang 37

Bixby 61, Choctaw 39

Norman vs Midwest City, late

Edmond North vs. Putnam North, late

Friday’s Games

At Sapulpa

Edmond North-Putnam North winner vs. Bixby, 2 p.m.

Tulsa Union vs. Norman-Midwest City winner, 4 p.m.

Saturday’s Game

At Mabee Center

Championship, 11:30 a.m.

Class 5A Boys

Thursday’s Games

At Owasso

Carl Albert 2, Tulsa Rogers 0

Ardmore 65, Tulsa Memorial 59, OT

Sapulpa vs. Coweta, late

Lawton MacArthur vs. Shawnee, late

Friday’s Games

At Owasso

Ardmore vs. Carl Albert, 2 p.m.

Sapulpa-Coweta winner vs. MacArthur-Shawnee winner, 4 p.m.

Saturday’s Game

At Mabee Center

Championship, 2 p.m.

Class 5A Girls

Thursday’s Games

At Tulsa Memorial

Sapulpa 53, Shawnee 36

El Reno 42, Lawton Mac 40

Tahlequah vs. Carl Albert, late

Piedmont vs. McGuinness, late

Friday’s Games

At Tulsa Memorial

Tahlequah-Carl Albert winner vs. Piedmont-McGuinness winner, 6 p.m.

Sapulpa vs. El Reno, 8 p.m.

Saturday’s Games

At Mabee Center

Championship, 5:30 p.m.

Class 4A Boys

Tuesday’s Games

At State Fair Arena

Heritage Hall 53, Holland Hall 51, OT

Tulsa Webster 56, Victory Christian 51

Wednesday’s Games

At State Fair Arena

Classen 49, Mount St. Mary 47

Kingfisher 46, Blanchard 34

Friday’s Games

At State Fair Arena

Kingfisher vs. Classen, 9:30 a.m.

Tulsa Webster vs. Heritage Hall, 11:30 a.m.

Saturday’s Games

At State Fair Arena

Championship, 6 p.m.

Class 4A Girls

Tuesday’s Games

At State Fair Arena

Tuttle 54, Holland Hall 50

Anadarko 57, Grove 35

Weatherford 48, Verdigris 29

Fort Gibson 39, Classen 29

Thursday’s Games

At State Fair Arena

Fort Gibson vs. Weatherford, late

Tuttle vs. Anadarko, late

Saturday’s Game

At State Fair Arena

Championship, Noon

Class 3A Boys

Thursday’s Games

At Yukon

Hugo 51, Marlow 31

Crossings Christian 64, Westville 55

Eufaula vs. Community Christian, late

Alva vs. Beggs, late

Friday’s Games

At State Fair Arena

Eufaula-Community winner vs. Alva-Beggs winner, 6:30 p.m.

Crossings Christian vs. Hugo, 8:30 p.m.

Saturday’s Game

At State Fair Arena

Championship, 2 p.m.

Thursday’s Games

HUGO 51, MARLOW 31

Marlow 2 7 5 17 — 31

Hugo 12 12 10 17 — 51

Marlow (18-5)—Avery Payne 17, Josiah Johnson 10, Jace Gilbert 2, Blake Harris 2.

Hugo (23-1)—Kris Akins 16, Donte’ Shanklin 10, Devion Grant 6, Dawson Bostic 6, Treyvon Brown 5, A.J. Thompson 5, Jamarion Brown 3.

CROSSINGS CHRISTIAN 64, WESTVILLE 55

Westville 7 15 14 19 — 55

Crossings 13 19 15 17 — 64

Westville (13-11) — Kegan Bradford 23, Ayan Sanchez 12, Cale Jacob 8, Ryan De La Rosa 6, Alex Barton 4, Toss Fourkiller 2.

Crossings Christian (24-2) — Cooper Gudell 21, Reid Lovelace 16, Miles Brown 10, Brody Gibbs 8, Drew Wood 4, Drew Middendorf 3, Logan McGowan 2.

Class 3A Girls

Wednesday’s Games

At State Fair Arena

Roland 64, Valliant 25

Kellyville 58, Kingston 52

Lincoln Christian 45, Perry 43

Jones 66, Hugo 33

Friday’s Games

At Noble

Lincoln Christian vs. Jones, 6 p.m.

Roland vs. Kellyville, 8 p.m.

Saturday’s Game

At State Fair Arena

Championship, 8 p.m.

Wednesday’s Late Games

LINCOLN CHRISTIAN 45, PERRY 33

Perry 4 3 13 13 — 33

Lincoln Christian 7 16 12 10 — 45

Perry (21-6)—Josey White 12, Braylee Dale 7, Savannah Chenoweth 6, Maebry Shields 6, Kennedy Williams 2

LC (21-4)—Micah Clayton 16, Ellie Brueggerman 13, Adyson Roberts 9, Lexi Murphy 3, Addie Young 2, Chloe Ricke 2

JONES 66, HUGO 33

Jones 11 29 16 10 — 66

Hugo 8 6 15 4 — 33

Jones (16-1)—Tirzah Moore 27, Trinity Moore 15, Jaelen Maples 12, Zoe Tucker 5, Katie Davis 3, Boston Berry 2, Sofi Woodson 2

Hugo (15-10)—Jordan Holman 15, Ashia Jordan 9, Kaydrin Scott 6, Don’Nai Atkins 3

Class 2A Boys

Thursday’s Games

At State Fair Arena

Dale 61, Morrison 60

Howe 47, Cashion 37

Oklahoma Union 58, Pawnee 55

Wewoka 68, Hooker 57

Friday’s Games

At Yukon

Oklahoma Union vs. Wewoka, 6 p.m.

Dale vs. Howe, 8 p.m.

Saturday’s Game

At State Fair Arena

Championship, 4 p.m.

Thursday’s Games

DALE 61, MORRISON 60

Morrison 16 9 20 15 — 60

Dale 15 12 20 14 — 61

Morrison (20-6)—Jalen Powell 24, Brody Roe 16, Gabe Battles 14, Taten Rupp 2, Jared Harmon 2, Douglas Harshbarger 2

Dale (21-4)—Carter Crowe 20, Dayton Forsythe 20, Dallen Forsythe 13, Deken Jones 6, Connor Kuykendall 2

OKLAHOMA UNION 58, PAWNEE 55

Oklahoma Union 10 14 21 13 — 58

Pawnee 2 18 17 18 — 55

Union (23-2)—Jace Hollingshed 20, Nate Collier 10, Dillon Ellis 9, Jayden Kennard 7, Baylor Nash 7, Kade Hollingshed 5

Pawnee (21-2)—Gunnar Gordon 26, Trent Hixon 13, Jake Mitchell 10, Landreth Harrison 4, Kamden Jones 2

WEWOKA 68, HOOKER 57

Hooker 22 10 12 13 — 57

Wewoka 13 26 8 21 — 68

Hooker (22-3)—Cole Cathcart 22, Zach Hidalgo 16, Cole Fischer 9, Karson Neville 4, Gavynn Parker 4, Dillon Metcalf 2

Wewoka (14-5)—Kaleb King 21, Kobey Stephens 21, Christian Sipes-Louie 14, Blake Carter 9, Quiron Miles 2, Kaleb Pettis 1

HOWE 47, CASHION 37

Cashion 9 8 11 9 — 37

Howe 16 11 4 16 — 47

Cashion (21-4)—Jonah Jenkins 12, Vance Raney 8, Austin Frazier 8, Landon Lagasse 3, Trey Tichenor 3, Nick Nabavi 3

Howe (22-4)—Brayden Oglesby 16, Eduardo Sanchez 14, Jensin Coggins 9, Ky Lynn 4, Zayn Coggins 4

Class 2A Girls

Thursday’s Games

At Noble

Latta 56, Amber-Pocasset 34

Howe 56, Pocola 47

Hartshorne vs. Silo, late

Dale vs. Hooker, late

Friday’s Games

At State Fair Arena

Dale-Hooker winner vs. Hartshorne-Silo winner, 2 p.m.

Latta vs. Howe, 4 p.m.

Saturday’s Game

At State Fair Arena

Championship, 10 a.m.

Thursday’s Games

LATTA 56, AMBER-POCASSET 34

Latta 16 9 17 14 — 56

Amber-Pocasset 8 4 9 13 — 34

Latta (22-3)—Taryn Batterton 15, Hailey Baber 13, Triniti Cotanny 12, Carson Dean 9, Jaylee Willis 5, Chloe Miller 2.

Amber-Pocasset (23-4)—Caton Muncy 16, Devynn Harris 7, Taygan Graham 7, Jacie White 2, Brooke Brown 2.

HOWE 56, POCOLA 47

Howe 11 19 12 14 — 56

Pocola 13 8 8 18 — 47

Howe (23-2)—Makayla Twyman 18, Maddie Ramsey 16, Shiloh Fletcher 10, Raelyn Delt 7, Jayce Blake 3, Gracie Lute 2

Pocola (17-7)—Mika Scott 14, Kenna Chitwood 13, Kali Chitwood 13, Kylee Smith 4, Emma Damato 3.

Comments